NEY NASIL YAPILIR

NEY YAPIMI HAKKINDA KISA BİLGİLER

Ney, yapısı itibariyle yapılışı gayet basit bir kaç işlem gibi görünse de ney açmak gerçekten tecrübe ve beceri isteyen bir iştir. Her şeyden önce ney açmak isteyen kişi iyi derecede ney üflemelidir ki, yaptığı neyin akorduna bakabilsin ve ince ayarlarını yapabilsin. Çünkü ney sabit perdeli bir sazdır ve akordu açılırken bir defa yapılır. Bununla birlikte her neyzenin kendi neyini yapabilmesi yada en azından neyin akordu ile ilgili genel geçer kuralların farkında olması, gerektiğinde akorduna müdehale edebilmesi kendisi için büyük bir avantajdır… Eksiğiyle fazlasıyla yıllar önce çekilmişti… iyi izlemeler…

01. Kamış Kesimi

Aralık - ocak aylarında Akdeniz kıyılarındaki kamışlıklardan boğumları ney için uygun kamışlar kesilir.

02. Kamışların Kurutulması

Kamış kesimi sonrasında havadar, kuru ve gölge bir yerde kamışlar yapraklarıyla kesilmeden 40-50 şerli guruplar halinde birbirlerine lastik vs ile bağlanarak dikey bir şekilde bekletilir..

03. Güneşe Bırakılması

Yaz aylarına kadar gölgede kurumaya bırakılan kamışlar, temmuz ağustos aylarında kabukları soyulup budakları kesilerek 1-2 hafta güneşte bırakılır. Böylece yeşil kamışların sararması sağlanır.

04. Düzeltilmesi

Sararmış ve artık kurumuş olan kamışların tamamına yakını eğri olur. sıcak hava ya da ateş yardımıyla boğumlar teker teker ısıtılıp düzeltilir.