BAŞPARE

Başpare; ney'in üst kısmına yerleştirilen, neyden daha pürüssüz ses elde etmeyi sağlayan çeşitli çaplarda torna edilmiş ve dudağa temas eden neyin üflendiği parçadır. Kelime açılımından da anlaşılacağı üzere baş parçası anlamına gelir.

Manda Boynuzu Başpareler
Başpareler

Tamamı manda boynuzu olan başpareler (Yekpare)

Yekpare Manda Boynuzu
Ahşap kakma boynuz Başpareler
Başpareler

Üflenen iç kısmı boynuz dış kısmı ise ahşap olan başpareler

Ahşap kakma boynuz Başpareler
Ahşap Başpareler
Başpareler

Tamamı zeytin, abanoz, gülağacı ve şimşir gibi ağaçlardan yapılan başpareler

Ahşap Başpareler
Delrin Başpareler
Başpareler

Delrin (sert plastik) başpareler

Delrin Başpareler

Kullanılan Malzemeler.

Başpare, esasen manda boynuzundan açılması gerekmekte olup, bugün yeterli sayıda ve yeterli çapta malzeme elde edilememesinden dolayı başka malzemelerden elde edilme yoluna gidilmektedir. Atölyemiz isteğe bağlı olarak boynuz veya boynuzun fiziksel yapısına en yakın sertlikte ve ona en yakın tınıya sahip özel bir malzemeyi kullanmaktadır.

Ölçüler:

Başparelerimiz 18, 19, 20, 21, 22, 23 mm olmak üzere 6 farklı başpare alt çapına sahiptir (Kamışa giren kısım). 18, 19, 20 ve 21mm'lik olanların ağız genişliği 16,5 mm. 22 ve 23 mm'lik olanların ağız çapları ise 16,5-17 mm aralığındadır.

Bununla birlikte siparişe göre istenilen her ölçüde başpare yapmaktayiz

Tını Özellikleri:

Başparlerimizde iç hazne derinliği özenle verilmiş ve gerekli iç parlaklık ve pürüssüzlük sağlanmıştır. Zira nefesi ses kutusuna ileten bu kısmın pürüstsüz ve parlak olması tınının parlaklığını sağlayacaktır.

Başpare Dış Formu:

Her neyzenin farklı bir başpare formu tercihi olduğunu dikkate almakla beraber ortalama forma en yakın formu elde etmek için gayret göstermekteyiz.

Başpare dış formu ise şık bir görünüme sahiptir. Dudağın başpare üzerinde rahat bir şekilde performans gösterebilmesi için yanak eğimi ve parlaklığı özenle verilmiştir.